14.12. 11 клас (2
год) урок №30
Тема.
Провідні тенденції в розвитку літератури другої
половини XX ст.
Мета: Ознайомити учнів із загальною картиною розвитку світовою
літературою ІІ пол. ХХ ст.; розвивати навички складання опорних конспектів,
визначення головного, систематизації літературних явищ, уміння сприймати
інформацію на слух; виховувати прагнення до пізнання, любов до літератури,
гуманістичний світогляд.
Обладнання: підручник, схема.
Хід уроку
І Вступна частина
1.
Створення
емоційної готовності учнів до уроку.
ІІ Перевірка домашнього завдання
Виконання тестових завдань.
ІІІ Оголошення теми та завдань
уроку.
Провідні тенденції в розвитку літератури другої
половини XX ст.
розповідати про провідні тенденції в розвитку літератури середини – другої половини XX ст.;
висловлювати
судження про реалізацію теми Другої світової війни й руху Опору в повоєнні
десятиліття, а також поширення екзистенціалізму в літературі цього періоду.
IV
Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Скінчилася Друга світова війна… У світі склалися воєнно-політичні блоки,
які протистояли один одному. Двополюсність світу вплинула й на літературний
процес. Появилися «країни соціалістичної співдружності», у їхніх літературах
запроваджувався «соціалістичний реалізм».
· Пригадайте ознаки
«соціалістичного реалізму». (Конфлікт — боротьба проти чужих ідей за
ідеологічну спільність і однодумство; художня дійсність — лакована, прикрашена,
показана з позицій правлячого класу, партії; прийоми художнього зображення —
ідеалізація людини як носія найкращих моральних якостей, вихованих
соціалістичною системою; герой-борець, будівник нового суспільства.)
Однак цьому методові чинився опір (гласний і негласний) у польській,
угорській, чеській та інших літературах. Почала розпадатися система
колоніалізму, наростала національно-визвольна боротьба в Азії, Африці. Численні
локальні конфлікти та війни продовжували тримати людство в напруженні. І хоча в
60–70-х рр. XX ст. загрозу третьої світової війни було відвернено, атомний
привид блукав по земній кулі.
Однією з найпоширеніших і найболючіших у літературі цього часу була,
звісно, воєнна тема. Великий вплив на її розкриття мав екзистенціалізм.
· З’ясуймо, що таке
екзистенціалізм та його ознаки.
Екзистенціалізм (лат. існування)
— один із провідних напрямів у філософії XX ст. — літературна течія, що набула
найвиразнішого розвитку у Франції 30–40-х рр. У літературі екзистенціалізму
закарбувалися напружене переживання духовної кризи західної цивілізації,
відчуття втрати сенсу буття, зображення нездоланного трагізму людського життя —
його приреченості на самотність, відчуженість і занедбаність у ворожому світі,
змалювання ситуації морального вибору особистості в «межовій» ситуації.
Найяскравіші представники — Ж. П. Сартр, А. Камю.
Світова художня література повоєнних років жила проблемами й тривогами
свого часу, сподіваючись, що людство нарешті скаже: «Прощавай, зброє!»
Письменники розуміли, що у ХХ ст. світова спільнота опинилася перед вибором
шляху в майбутнє, і від цього вибору залежить саме її існування. Тому з
тривогою постійно порушували цю проблему. Одні віддавали перевагу формам
умовним, алегоричним, інші — життєподібним. Французький письменник Робер
Мерль та американський митець Рей
Бредбері звернулися до жанру
роману-антиутопії, зосередивши увагу на бездуховності тоталітаризму, небезпеці
ідеологічних чвар, які можуть призвести до катастрофи.
У другій половині ХХ ст. бурхливо
розвиваються «масова культура», «масова література», які не збагачують, не
вдосконалюють суспільство й людину, а маніпулюють ними. Малохудожня книжкова продукція
пропагує бездумний, безтурботний, іноді жорстокий і розпусний спосіб життя.
Але справжніх митців хвилює в першу чергу людина в усій її складності та
неоднозначності. Відтворюючи різні життєві ситуації та розповідаючи про різні
людські долі, вони підводять читача до висновку: розбіжність між ідеалами, які
проголошуються суспільством, і облудною практикою суспільного життя — одна з
головних причин бездуховності. А ще — усесильність «золотого тільця», «жовтого
диявола», якому продовжує поклонятися людство;зречення вічних цінностей.
Письменники гуманістичного спрямування борються за душу й розум людини, і
саме це є об’єднувальним началом у літературі ХХ ст.
«Старий світ» (Європа) ближче ознайомлює з літературою «Нового світу»
—американською. Активізуються літератури так званого «третього світу», на
авансцену світової літератури 1950–1960-х рр. виходять роман, поезія Латинської
Америки. Європа пізнає художній світ японської літератури.
2. Складання опорно-логічного конспекта за лекцією
· Складіть опорно-логічний
конспект, визначте основні риси світової літератури другої половини ХХ ст.
V Рефлексія
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
· Найбільше мене вразив той
факт…
VI підсумок уроку. Оцінювання.
- Що нового ви дізнались на сьогоднішньому уроці?
- Що вас вразило? Здивувало?
- Про що б ви ще хотіли дізнатись?
VII Домашнє завдання.
Розповідати про світову літературу другої половини ХХ ст., наводити
приклади.
Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про провідні жанри
інтелектуальної прози.
Немає коментарів:
Дописати коментар