12.10 Урок №12
Тема. Езоп. Байки «Лисиця
і виноград», «Вовк і ягня», «Крук і лисиця», «Мурашка і Цикада» Поєднання
конкретного і загального в байках Езопа. Утілення людських якостей в
алегоричних образах. Мораль байок Езопа.
Мета:Ознайомити учнів з особистістю Езопа, його байками,
мораллю та художніми особливостями цих творів; розвивати критичне,
логічне мислення. Навички виразного читання, аналізу байок, висловлення своїх
думок та вражень, проведення паралелей із сучасним життям; виховувати кращі
людські якості, критичне ставлення до недоліків власного характеру, прагнення
до самовдосконалення.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: ілюстрації до міфів, підручник О.М. Ніколенко.
Хід уроку
І Вступна частина
Створення емоційної готовності учнів до уроку.
ІІ
Перевірка домашнього завдання
Бесіда
за питаннями:
1. Дайте визначення
поняттю «байка».
2. Що таке алегорія?
3. Як ви розумієте
поняття «езопова мова»?
4. Що таке персоніфікація?
5. З якою метою в байці
вміщена мораль?
6. Що вам найбільше
запам'яталося з …
ІІІ
Оголошення теми уроку та завдань.
Езоп. Байки «Лисиця і виноград», «Вовк і ягня», «Крук і
лисиця», «Мурашка і Цикада» Поєднання конкретного і загального в байках Езопа.
Утілення людських якостей в алегоричних образах. Мораль байок Езопа.
1.
Дати
визначення поняттю «езопова мова». Характеризувати на конкретних прикладах
особливості езопової мови.
2.
Зіставляти
байки Езопа.
IV
Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Слово
вчителя.
Дійсно, всьому світові відоме
ім’я видатного давньогрецького байкаря Езопа. Достовірних відомостей про його
життя, на жаль, не має, тому про нього, про його життя й вчинки складалися
легенди. Йому приписується авторство всіх популярних байок давнини. Езопові
вдалося, описуючи нібито тварин та інших персонажів, підмітити й дотепно, в
алегоричних образах одночасно висміяти поширені вади людей і возвеличити
позитивні риси їхнього характеру. Існує навіть термін «езопова мова» -
іносказання. Про все це й буде мова на нашому уроці.
У Давній Греції були відомі збірки коротких
байок в прозаїчній формі, авторство яких приписувалося Езопу. Всього відомо 400
байок, які, як вважають літературознавці, можуть належите саме цьому байкарю. Жодних його
рукописів і оригіналів творів до наших днів не дійшло — його твори у IV–III ст.
до н. е. упорядкував Деметрій Фалерський, але збірка не збереглась.
Сучасному читачеві відомі майже
всі байки Езопа в обробці французького байкаря Ж. Лафонтена, російського
байкаря І.С. Крилова, українських байкарів П. Гулака-Артемовського, Є.
Гребінки, особливо Л.Глібова.
Серед найпопулярніших та
найпоширеніших байок Езопа можна назвати наступні байки: «Вовк і ягня», «Лисиця
й виноград», «Крук і лисиця», «Мурашки й Цикада». З ними ми сьогодні й будемо
знайомитися.
Словникова робота
Езопова мова — це художня мова, за допомогою якої
думка висловлюється не прямо, а зашифровується в алегоріях і натяках.
1.
Робота над
текстом байки Езопа «Вовк і ягня».
Читаємо байку.
Бесіда за текстом байки «Вовк і ягня». Дайте усно
відповіді:
- Про що розповідається в байці?
- Назвіть головних персонажів байки?
- Де відбувається дія?
- Чи є в байці описи героїв? Чому?
- Який прийом використав Езоп, щоб охарактеризувати
персонажів?
- Які слова використовує автор, щоб охарактеризувати мову
персонажів? Що і як говорить вовк? А як
розмовляє ягня?
- Як ви гадаєте, чи був дійсно привід для суперечки між
героями?
- Який фінал твору? Чи могло статися інакше?
- Чим зумовлений трагізм ситуації?
- У чому мораль байки? Як ви її розумієте?
2.
Робота над
текстом байки Езопа «Лисиця і виноград».
Читаємо байку.
Бесіда за текстом байки «Лисиця
і виноград». Дайте усно відповіді:
-
Чи сподобалась вам
байка? Чому?
-
Як ви уявляєте собі
спроби лисиці дістати виноград?
-
В чому мораль
байки? Як ви її розумієте?
3.
Робота над
текстом байки Езопа «Крук і лисиця».
Читаємо байку.
Бесіда за текстом байки «Крук і лисиця». Дайте усно
відповіді:
-
З кількох частин складається байка?
-
В чому зав’язка подій?
-
Яка подія стає кульмінацією?
-
Чим скінчилося дійство?
-
Визначте тему байки?
-
Які риси уособлюють герої? Лисиця - …., Крук
- ….
-
Сформулюйте головну думку (ідею) твору.
4.
Робота над
байкою Езопа «Мурашки і Цикада».
Читаємо байку.
Бесіда за текстом байки «Мурашки і цикада». Дайте усно
відповіді:
-
Як би
охарактеризували Мурашок?
-
Яка головна риса
Цикади?
-
Чому мурашки не
стали допомагати цикаді?
-
Яка мораль байки?
-
Чи можна її
віднести до деяких вчинків сучасних людей?
V
Рефлексія.
-
Найбільше
мене вразила мораль байки Езопа…, тому що…
VІ Підсумок уроку. Оцінювання.
-
Що
нового ви дізнались на сьогоднішньому уроці?
-
Що
вас вразило? Здивувало?
-
Про
що б ви ще хотіли дізнатись?
VIІ
Домашнє завдання.
1.
Опрацювати
матеріал підручника с.48-53.
Вивчити конспект уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар