12.10. Урок №6
Тема. Оноре де Бальзак
«Гобсек». Життєвий і творчий шлях письменника. Бальзак і Україна.
Мета:Ознайомити учнів з основними
етапами життєвого і творчого шляху Бальзака, ввести учнів у художній світ його
творів, дати уявлення про розвиток творчої манери письменника; розвивати
навички самостійного аналізу твору; виховувати інтерес до творчості та особистості письменника.
Тип уроку: урок
засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник
Д.С. Наливайко, текст роману «Гобсек», портрет письменника.
Хід уроку
І Вступна частина
Створення емоційної
готовності учнів до уроку.
ІІ Оголошення теми уроку та
завдань.
Оноре де Бальзак «Гобсек». Життєвий і творчий шлях письменника. Бальзак і
Україна.
1. Ознайомитись з основними етапами життєвого і творчого
шляху Бальзака.
ІІІ
Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Творчість
Оноре де Бальзака витримала перевірку часом. Про це свідчать масові наклади
видань, численні екранізації його творів. Проте життя самого письменника
виявляється не менш захопливим і повчальним, аніж його твори. Книгою Андре
Моруа «Прометей, або Життя Бальзака» зачитувалося не одне покоління.
Вражає
надзвичайна широта таланту й працьовитість письменника: наприклад, у 1829 році
Бальзак видав п’ять романів, у 1830 році — одинадцять, у 1831 році — вісім, у
1832 році — одинадцять. Звичайна людина не встигне за цей час навіть переписати
такий обсяг текстів, а потрібно ще й придумати та продумати кожну деталь, сюжет
і композицію в цілому. Як це йому вдавалося? Секрет — у розкладі дня. Сам
митець зізнавався: «Працювати — це означає вставати опівночі, писати до 8-ї
години ранку, поснідати за п’ятнадцять хвилин і знову працювати до п’ятої,
пообідати, лягти спати і завтра все почати спочатку. …Пишу весь час, а коли не
сиджу за рукописом, обмірковую план, а коли не думаю над планом, то виправляю
гранки. Ось моє життя».
♦ Як ви вважаєте, що спонукало
Бальзака до такого способу життя? (Можливо, талант та енергія переповнювали
його, він прагнув якнайбільше встигнути, мав високу мету; хотів довести батькам,
усім оточуючим, що це його справжнє покликання, гідна справа, яка
приносить йому задоволення та визнання.)
Насправді
Бальзак трохи лукавив, говорячи «оце і все життя». Він устигав усюди й усе:
бувати у світі, підкорювати серця чарівних жінок, навіть зазнав слави трохи
кумедного «денді».
Але почнемо
все спочатку. Оноре де Бальзак народився 20 травня 1799 року у м. Тур у родині
чиновника військового відомства, вихідця із селян. Його дитинство і юність
минули поза рідною домівкою: спочатку в селі у годувальниці, потім у різних
закритих пансіонах і школах, про які в нього залишилися найсумніші спогади. Родину
пам’ятав мало, батькові на той час виповнилося вже 53 роки, мати ж, молода,
енергійна, вродлива, на тридцять два роки молодша за батька, з головою поринула
у вир кохання та аристократичного життя. Однак зі своїм сином була дуже
суворою, і це дошкуляло самолюбству Оноре, змушуючи жадати незалежності, грошей
та визнання. До речі, батько змінив дідове селянське прізвище Бальса на
аристократичне Бальзак.
Утіху юнак
знаходив лише в книжках, які, усупереч суворим правилам, він примудрявся
діставати й уважно вивчати. Це були вільнодумні твори великих просвітителів
XVIII ст. й античних філософів.
♦ Як ви вважаєте, сприяло чи
шкодило розвитку особистості Бальзака його важке життя без батьківської ласки в
дитинстві й підлітковому віці? Чому? (Можливо, розбудило честолюбні
мрії.)
Коли
Бальзакові виповнилося 15 років, його родина переїхала до Парижа. Оноре
продовжував навчатися у школі правознавства та працював писарем в адвокатській
конторі, тому що батько твердо вирішив зробити з нього успішного юриста.
Зламані долі,
несправедливість, людські вади в хитромудрому переплетінні — чого він тільки не
надивився в адвокатській конторі! Згодом цей неабиякий життєвий досвід
виллється в яскравий образ Дервіля з повісті «Гобсек».
Бальзака
зовсім не приваблювала юридична кар’єра, і він, отримавши диплом бакалавра,
повідомив про це батьків, заявивши, що хоче стати літератором. Після тривалих
суперечок і сварок батьки надали синові дворічний випробувальний термін із
мінімальною матеріальною
підтримкою.
Бальзак
починає писати з усім жаром серця. Перші твори виявилися невдалими. Молодий
письменник спробував свої сили в різних жанрах, навіть у видавничому бізнесі,
але закінчив із сумними результатами.
Тільки в
тридцять років до нього приходить успіх, коли було опубліковано його історичний
роман «Шуани». Філософський роман «Шагренева шкіра», який вийшов через два
роки, робить його відомим у Європі письменником і відчиняє перед ним двері
аристо-
кратичних салонів.
♦ Які найяскравіші риси характеру
проявляються у Бальзака в цей період? (Наполегливість, оптимізм, невтомна
діяльність і пошуки шляхів до досягнення мети.)
Твори
Бальзака один за одним виходять у світ. І в письменника виникає задум об’єднати
їх у грандіозну епопею «Людська комедія» (як «Божественна комедія» Данте), що увібрала
б у себе «всі типи людей, усі суспільні стани.
…Втілити всі
соціальні зрушення таким чином, щоб жодна життєва ситуація, жодна особа, жоден
характер, чоловічий та жіночий, жоден образ, жодна професія не опинилися в
забутті!»
Повідомлення учнів про зв’язки Бальзака з Україною
28 лютого
1832 року в житті Бальзака трапилася подія, яка мала для нього дуже важливі
наслідки: він отримав листа з Одеси від прихильниці його творчості. Підпис був
інтригуючий — «Іноземка». Через деякий час надійшов і другий лист. Його
відправником була багата польська аристократка, російська піддана графиня
Евеліна Ганська. Почалося постійне листування, що тривало близько 15 років.
Восени 1833 року в Швейцарії вони познайомилися особисто; пізніше зустрічалися
ще. Улітку 1843 року Бальзак уперше вирушив до Росії, зустрівся з Е . Ганською
в Петербурзі й супроводжував її в подорожі Германією та Італією.
Усі свої
надії письменник пов’язував з одруженням із коханою жінкою, але вона була
заміжньою, і йому довелося чекати, поки та овдовіє. Ганська й після того
зволікала зі шлюбом, боячись утратити свої багаті володіння.
Щаслива для
Бальзака подія відбулася 14 березня 1850 року в Бердичеві.
Незабутні
враження привіз письменник з України, яку він відвідував двічі. Прекрасний
Київ, мальовничі села, родючі ниви, веселі селяни… «Всюди я бачив групи селян і
селянок, які йшли на роботу або поверталися додому дуже весело, безтурботно і
майже завжди з піснями»,— писав він. Це надихнуло його написати роман «Селяни»
та «Лист про Київ».
Слово вчителя
Надмірна
праця, безкінечні турботи й хвилювання підірвали здоров’я Оноре де Бальзака, і
через п’ять місяців після щасливого вінчання його не стало. Із приводу цієї
сумної події В. Гюго, його товариш, сказав: «Добродій де Бальзак був одним із
перших серед великих, одним із кращих серед обраних… Усі його твори складають
одну книгу, сповнену життя, яскраву, глибоку, де рухається й діє вся наша
сучасна цивілізація, втілена в образах цілком реальних…»
V Рефлексія
Продовжте речення:
• Історія життя Бальзака наштовхнула
мене на думку…
• Мені запам’яталося…
• Мені захотілося
познайомитися…
VІ підсумок уроку. Оцінювання.
-
Що нового ви дізнались
на сьогоднішньому уроці?
-
Що вас вразило?
Здивувало?
-
Про що б ви ще
хотіли дізнатись?
VIІ Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал підручника с. 41-48.
2. Вивчити конспект уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар