07.09. Урок №2 11-А
(год.)
Тема. Життєвий і творчий
шлях Генріка Ібсена- норвезького письменника, зачинателя європейської «нової
драматургії».
Мета:Ознайомити учнів із життям і
творчістю письменника; розвивати навички сприйняття інформації на слух,
визначення головного, висловлення власної думки про почуте й прочитане; виховувати
інтерес до літератури, прагнення до
самовдосконалення.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет
письменника, підручник.
Хід уроку
І Вступна частина
1.
Створення емоційної
готовності учнів до уроку.
ІІ Перевірка домашнього завдання
Бесіда за питаннями:
-Розповісти про риси
європейської «нової драматургії».
-Назвати її найвизначніших
представників.
-З якою метою драматурги
завершували «відкритим фіналом».
ІІІ Оголошення теми уроку та завдань
Життєвий і творчий шлях Генріка
Ібсена- норвезького письменника, зачинателя європейської «нової
драматургії».
ІV Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Під шум великих міжнародних
бур я зі свого боку воював із маленьким суспільством, до якого був прикутий
волею обставин і життєвих умов», — писав у своїх спогадах Генрік Ібсен –
найвідоміший норвезький поет і драматург, засновник «нової драми», п'єси якого
ось уже понад 130 років не сходять зі сцен театрів у всьому світі. Мабуть, тільки слава “короля казок” Г. К. Андерсена може змагатися з його популярністю. У чому ж
полягає секрет мистецького довголіття творів Ібсена? Передусім у тому, що він
був сміливим мислителем, який не боявся переоцінювати загальновизнані ідеали.
Крім того, він пройшов школу романтичного театру і, нарешті, перекинув місток
до майбутнього, створивши канон “нової драми”. Особливо це відчувається в драмі
«Ляльковий дім». Сам письменник зазначав, що цю п'єсу написано заради заключної
сцени, яка сприймалася як скандал. Ви усі в майбутньому чоловіки і дружини.
Колись перед вами постануть питання сімейного благополуччя, їх потрібно буде
вирішувати. І тоді вам в пригоді стане сьогоднішня наша тема.
Найповніші
можливості «нової драми» виявилися у творчості Г. Ібсена, а першим її
довершеним твором уважається драма «Ляльковий дім» (1879), яка викликала в
суспільстві бурхливі суперечки, що подекуди у вітальнях вивішували оголошення:
«Просимо не говорити про "Ляльковий дім"». Дискусія переходила зі
сцени в зал до глядачів, далі — у приватні салони й вітальні. Чи спонукає п'єса
сучасного читача до роздумів? Чи лише про місце жінки у суспільстві в ній ідеться?
Над цими та багатьма іншими питаннями поміркуємо сьогодні на уроці.
Але спочатку я пропоную вам на крилах часу перенестися до Норвегії ,
батьківщини письменника Генріка Ібсена.
Майбутній драматург
Генрік Йохан Ібсена народився 20 березня 1828 р. в норвезькому містечку Шієні в
родині заможного комерсанта. Коли хлопчикові було вісім років, батько розорився
і для родини настали скрутні часи. У шістнадцять років Генрік починає
самостійне життя учнем аптекаря в невеликому містечку Гемстаді - саме тоді він
починає писати вірші в сентиментально-романтичному дусі. Генрік мріє стати
лікарем та готується до вступних іспитів до університету Осло, але захоплюється
театром і залишає навчання назавжди. Завдяки публікації п’єс
"Катиліна" (1849) та «Богатирський курган» (1852) Г. Ібсен у 24 роки
отримує посаду драматурга, режисера та художнього керівника норвезького театру
в Бергені.
У 1850 році він
переїздить до Кристіанії (сучасне Осло) і стає професійним літератором та
очолює (1857 р.) столичний норвезький театр. У драматургії того часу панувала
так звана національна романтика. Але Ібсен був переконаний, що «не дріб'язкове
копіювання сцен побуту» робить письменника національним, а «той особливий тон»,
що несеться «назустріч нам із рідних гір із долин... але насамперед — із
глибини нашої власної душі». Тому вцілому 5о-ті роки ХІХ століття були для
Ібсена чергою невдач. Його п’єси провалилися, керівництво театру було
незадоволено відвідуванням спектаклів.
У квітні 1864 року він
виїхав за кордон, де й прожив — у Римі, Дрездені та Мюнхені — до 1891 року,
лише двічі на короткий час відвідавши батьківщину. Подорожуючи світом Ібсен
робить дорожні замітки, які пізніше успішно видає.
Всесвітньо відомим
Ібсена зробили написані ним у той період «Ляльковий дім», «Пер Гюнт» та
«Підпори суспільства».
Восени 1891 року Ібсен
повернувся на батьківщину, а у 1898 році Норвегія урочисто відсвяткувала
сімдесятиліття великого письменника. Невдовзі після сімдисятиріччя він пережив
декілька ударів.
Г. Ібсен Пішов з життя
23 травня 1906 року в Бостоні після виснажливої хвороби, йому було 78 років.
Похований письменник на меморіальному Спаському кладовищі в так званому «Гаю
честі» м. Осло.
Усю творчість Генріка Ібсена умовно поділяють на 3 періоди.
Усю творчість Генріка Ібсена умовно поділяють на 3 періоди.
1. 1848-1864 - І період
творчості — національно-романтичний. Оспівує героїчне минуле Норвегії.
«Катіліна», «Богатирська могила»;
2. 1865-1878 - II період
творчості — реалістичний. Засудження буржуазної дійсності — «Бранд»,«Пер Гюнт»;
3. 1878-1896 - III період
творчості — створення «нової драми». «Ляльковий дім», «Привиди», «Дика качка».
V Рефлексія
Виконання завдань підручника
VI підсумок уроку. Оцінювання.
-
Що
нового ви дізнались на сьогоднішньому уроці?
-
Що
вас вразило? Здивувало?
-
Про
що б ви ще хотіли дізнатись?
Немає коментарів:
Дописати коментар