08.02 Урок №42, 6
клас.
Тема. Ідеї доброти, поваги до людини, мужності, толерантності.
Мета: Навчати учнів відбирати
необхідний матеріал, давати оцінку вчинкам героїв; розвивати навички
переказу тексту, творчі здібності учнів; виховувати в школярів активну
життєву позицію, непримиренність до зла.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.
Хід уроку
І Вступна частина
1.Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
ІІ
Перевірка домашнього завдання
Бесіда за питаннями:
1)Які два полюси людей
показала в своєму творі Гаррієт Бічер-Стоу? За якими ознаками вони розподілені
таким чином? Хто підтримує цей розподіл?
(Люди поділені на рабів
і рабовласників за кольором шкіри, товщиною гаманця, походженням. Цей розподіл
підтриманий законом, суспільною думкою, державною системою).
2) Хто з рабів уособлює світогляд
письменниці? (Том – виразник поглядів Гаррієт Бічер-Стоу, яка вважала, що
християнська релігія приведе рабів і рабовласників до єдності.)
3) Чому Легрі ненавидить Тома,
гарного й відповідального працівника? (Том стійкий, духовно не підкорений.
Легрі відчував свою безпомічність у стосунках з Томом.)
ІІІ Оголошення теми та завдань
уроку.
Викриття жорстокості і
расової неприязні в романі.
IV Сприйняття і засвоєння учнями навчального
матеріалу.
1. Ідейно-художній
аналіз твору
n
Визначення
теми роману (викриття антигуманної суті рабовласницької системи; відображення
жорстокого ставлення господарів до рабів; зіткнення моралі рабовласників і
негрів)
n
Визначення
проблематики твору (проблема релігії та віри в Бога; несправедливе
законодавство; проблема взаємин між господарями та рабами; «добрі» і «злі»
хазяї» проблема взаємин у сім’ї)
n
Визначення
ідеї твору (миритися з існуючими життєвими порядками не можна. Вихід є –
християнська релігія)
2. Слово
вчителя
Основна ідея твору була б неможливою, якби не існувало таких життєвих
цінностей, як доброта, мужність, толерантність, повага до людини.
3. Дослідницька
робота
n
Довести,
що образ Тома – характер літературний, а, наприклад, Хлої – типовий.
n
Словникова
робота
Характер літературний – художній образ, який концентрує в собі типові риси
певної групи людей, залишаючись при цьому яскраво індивідуальним, неповторним.
(Можлива відповідь учнів: Г.Бічер-Стоу створила такі характери, зокрема в
образі Тома. Він уособлює всі найкращі риси гноблених, це людина, яка є зразком
досконалості духу)
Характер типовий – образ людини з яскраво вираженими індивідуальними
рисами, властивими людям певного соціального середовища.
(Можлива відповідь учнів: Наприклад, образ Хлої – це образ рабині. Її
індивідуальні риси – доброта, лагідність, моральна чистота, чесність,
доброзичливість – поєднані з рисами, притаманними більшості невільників: покірність,
бажання догодити хазяїнам, відповідальне ставлення до праці)
V Рефлексія.
Продовжте речення:
Ø Чи має людина право розпоряджатися долею,
життям іншої людини…
VІ підсумок уроку. Оцінювання.
-
Що нового ви дізнались
на сьогоднішньому уроці?
-
Що вас вразило?
Здивувало?
-
Про що б ви ще
хотіли дізнатись?
VIІ Домашнє завдання.
Написати твір-мініатюру «Гляди, не забудь – людиною будь!».
Немає коментарів:
Дописати коментар