Архів блогу

субота, 5 листопада 2016 р.

Розвиток мовлення №1. Складання тез за темою «Авангардизм 1910-20-их років і здійснювана ним «революція в мистецтві» (за підручником, письмово).

12.09.                                 11 клас (1 год ) урок №2
Тема: Розвиток мовлення №1. Складання тез за темою «Авангардизм 1910-20-их років і здійснювана ним «революція в мистецтві» (за підручником, письмово).
Мета: ознайомити  зв’язне писемне мовлення учнів; розвивати  навички визначати головне й деталі, висловлювати власні думки, аналізуючи твори, обґрунтовувати власні твердження; виховувати  найкращі людські якості.
 Тип уроку: розвиток мовлення
Обладнання:  підручник Ю.І. Ковбасенко, зміст тексту тез
Хід уроку
І Вступна частина.
1.     Створення емоційної готовності учнів до уроку
ІІ Оголошення теми уроку та завдань.
Розвиток мовлення №1. Складання тез за темою «Авангардизм 1910-20-их років і здійснювана ним «революція в мистецтві» (за підручником, письмово).
1.     Правильність написання тез.
2.     Орієнтовний обсяг тез.
ІІІ Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
     Авангардизм (фр. avant-gardisme - перед і варта) - загальна назва художніх напрямків 20 століття, для яких характерні пошук нових, невідомих, часто штучних форм і засобів художнього відображення, чи недооцінка повне заперечення традицій і абсолютизація новаторства. Породжений духовною атмосферою 20 століття з його грандіозними катаклізмами, ілюструє не тільки протиріччя між різними системами і техніками композиції, але і боротьбу світоглядних позицій. Одні теоретики і практики авангардизму декларують створення елітарного мистецтва, далекого соціальним задачам, інші, навпаки, шукають принципово нові виразні засоби для передачі настроїв соціального протесту, революційного змісту. Виділився головним чином не в закінчених формах, а в тенденціях до витиснення традиційних тим, сюжетів і принципів композиції, гіпертрофії умовності, сильної (звуковий, колірний, пластичної й інший) експресивності. Характеризується також руйнуванням об'єктивно обумовлених границь між видами і жанрами (проникнення поезії і музики в проперенесення принципів музичної композиції на літературу й образотворче мистецтво).
Суперечлива природа авангардизму позначилася в тяжінні одних його напрямків до формалізму (перемога словесної образності і символіки над змістом у поезії і прозі, акцентация колориту, композиційної структури і безсюжетність у живописі, атональность і какофонія в музиці), а інших, навпаки, - до заперечення эстетической суті мистецтва й утилітаризму (злиття мистецтва з виробництвом, побутом і політичною публіцистикою). У своїх крайніх формах стуляється з декадентством, модернізмом, абстрактним мистецтвом. Талановиті представники авангардизму нач. 20 століття (футуризму, імажинізму, конструктивізму й ін.), що послідовно дотримували прогресивного світогляду, змогли перебороти вузькі рамки цих напрямків і збагатили культуру новими художніми цінностями.
У межах епохи неоромантизму розвивається естетична і літературно-художня течія — символізм. Визнаним лідером символізму був відомий французький поет кінця XIX ст. Малларме. Для символізму головним було непізнане в навколишньому світі й людській душі, яке можна було виразити лише туманними символами, подібних яким не існує в природі. Об'єкт зображення — світ таємниць й мрій. У їхній творчості дивовижно поєднувалося реальне й таємниче, міфологічне й містичне.
зу і "прозаїзація" поезії, Ірраціональні засади символізму особливо помітні в поезії, живописі, театральному мистецтві. Корифеєм символізму вважається видатний німецький композитор Р. Вагнер, який у своїх «музичних драмах» поєднав музику, поезію, живопис, архітектуру, танок і режисуру. Лідером німецьких символістів був відомий поет С. Георге. У Франції послідовником Малларме став поет П. Фор, який у 1890 р. заснував у Парижі Художній театр і в різноманітних виставах — від п’єс-феєрій до літературних композицій — втілював естетичні принципи символізму. В Росії цю течію представляли поети О. Блок, В. Брюсов, А. Бєлий, композитор А. Скрябін.
В Англії символісти групувалися навколо журналу «Жовта книга». Послідовним символістом в англійському мистецтві був видатний режисер Г. Крег, постановник відомої опери «Дідона і Еней». Близьким до символізму був і письменник О. Уальд.
Стиль модерн у мистецтві
На межі століть склався новий стиль модерн — новий, сучасний, який знайшов своє вираження в усіх видах мистецтва.
Стиль модерн прийшов на зміну занепадаючому в останній третині XIX ст. імпресіонізму — течії в образотворче мистецтві, яка намагалася узагальнити, синтезувати сприйняття об'єкта через розкладання фарб на окремі елементи. Уже в творчості французького художника П. Сезана помітний відхід від імпресіоністського бачення природи і простору. Крім оживлення кольору і світла в зображенні, Сезан ніби «розсуває простір, переносячи в нього глядача. Крім Сезана, до художників-постімпресіоністів належать також В. ван Гог, П. Гоген.
П. Гогена вважають лідером неопримітивістів, оскільки він у пошуках нового художнього синтезу, повернення людини до гармонійного злиття з природою вважав за необхідне доторкнутися до стародавніх архаїчних культур Сходу. В цьому синтезі Гоген відкидав непотрібні деталі, спрощував модель для більшої виразності. Спрощення включало деяку деформацію, порушення пропорцій, що визначалося художніми завданнями і повинно було розкрити внутрішній зміст зображеного, його сутність.
Постімпресіонізм започаткував нові художні течії, для як головним стала відмова від простого відтворення видимої поверхні реальних об'єктів і бажання проникнути в суть явищ, виразити внутрішній світ, характер людини. Нове мистецтво було названо авангардизмом. В ньому виділялися абстракціонізм і експресіонізм.
Різновидом абстракціонізму був кубізм. Засновниками його вважають іспанського художника П. Пікассо. який з 1900 року працював у Парижі, і французького художника Ж. Брака.
Кубісти відмовилися від властивих імпресіоністам форм передачі кольору й світла і намагалися створити нові форми багатовимірної перспективи, розкладаючи об'єкт на геометричні форми (кола,
Авангардизм зробив переворот у світовому мистецтві і в культурі в цілому. Головне питання естетики - відношення мистецтва і дійсності - було вирішено в мистецтві авангарду зовсім інакше, ніж в мистецтві попередніх епох. Один з теоретиків футуризму [1] Микола Чужий так сформулював це фундаментальне
відмінність: "Мистецтво, як метод пізнання життя (звідси - пасивна споглядальність), - ось найвище ... утримання старої, буржуазної естетики.        Мистецтво, як метод будови життя (звідси - подолання матерії), - ось гасло, під яким йде ... уявлення про науку мистецтва Таке розуміння мистецтва виходить за межі традиційної естетики, це естетика особливого роду, так як поняття "прекрасного" і "потворного" тут вперше не є ключовими, не функціонують або функціонують не завжди. Завдання мистецтва мислиться в тому, щоб переструктурувати простір культури, створити нові (або втілити в життя вже відомі) норми, цінності та ідеали не тільки в сфері мистецтва, але і, ширше, у сфері особистої та громадської життя, створити нову модель особистості, нової людини. Такого роду устремління стали усвідомленою тенденцією не в перші роки існування російського і німецького авангардизму (перша половина 1910-х років), а пізніше, в кінці 1910-х - початку 1920-х рр.., Хоча, наприклад, позитивна програма задуми формувалася вже в 1913 р., а перші виступи дадаїзму відносяться до 1916 Тим не менш, цю загальну спрямованість мистецтва авангардизму можна простежити від часу його зародження до періоду занепаду. Для художників-авангардистів принцип художнього моделювання, що лежить в основі будь-якого літературної творчості , важливий як вираз їх усвідомленого творчого ставлення до дійсності. Нова культура, а значить, і новий світ повинні бути побудовані за тими ж законами, за якими будуються їхні твори; сенс художнього твору - в тому, щоб показати, як повинен будуватися і яким повинен бути новий світ. В одному зі своїх доповідей Велимир Хлєбніков проголосив тезу "Світ як вірш ": це означає, зокрема, що" самий світ заснований на тих же структурних принципах, що і вірш ". Херварт Вальдо (Walden), видавав один з найбільш значних експресіоністичних журналів, "Der Sturm", писав у 1913 р.: "Не життя є мистецтво. Але мистецтво є життя ".

IV Домашнє завдання.
1.     Прочитати твір Франца Кафки «Перевтілення».
   



Немає коментарів:

Дописати коментар